Het melden van schade aan auto’s van anderen: hoe eerlijk is men?
AlgemeenSlechts 50 procent van de Nederlanders laat zijn of haar gegevens achter als er sprake is van lakschade. Dat blijkt uit een onderzoek van een autoverzekeraar. Gelukkig zijn Nederlanders netter als het om een deuk gaat. Dan laat 78 procent van de autobezitters zijn of haar gegevens achter voor de gedupeerde.
Een op de drie Nederlanders heeft nog nooit schade gereden
Ongeveer 33 procent van de ondervraagden heeft tijdens het onderzoek aangegeven dat ze nog nooit schade hebben gereden. Opvallend is dat meer vrouwen dan mannen dit hebben aangegeven, namelijk 37 procent van de vrouwen tegenover 29 procent van de mannen. Daarnaast zijn, volgens het onderzoek, ook ouderen een stuk eerlijker als het om het melden van schade gaat. Zo blijkt dat 59 procent van de automobilisten van 65 jaar of ouder melding maakt van lakschade tegenover 42 procent van de millennials. Bij deukschade laat 82 procent van de senioren een briefje achter. Hoe de schade vervolgens vergoed wordt, hangt vaak af van de dekking van de autoverzekering.
Schade: de juiste autoverzekering helpt
Ook in Berkelland geldt: bij de auto verzekeren komen een aantal zaken kijken. Welke verzekering het beste bij de auto past, hangt af van het type auto en welke dekking de klant wenst. Gelukkig gaat de auto verzekeren steeds makkelijker, omdat men tegenwoordig verschillende autoverzekeringen met elkaar kan vergelijken op basis van polisvoorwaarden en prijs. Hier wordt ook naar de woonplaats van de verzekerde gekeken. Het blijkt dat er verschillen zijn tussen verschillende steden in Gelderland. Zo betaalt men in de Arnhemse wijk Malburgen-Oost bijna 30 procent meer voor een allriskverzekering dan in het Achterhoekse Terborg. Hoe uitgebreider de verzekering, hoe duurder hij ook is. De klant kan kiezen tussen drie dekkingen: WA, beperkt casco en allrisk. Nieuwe auto's tot zes jaar kunnen het beste allrisk verzekerd worden, auto's ouder dan 10 jaar kan men beter alleen WA-verzekeren. De kosten voor een dure allriskverzekering wegen dan niet op tegen de waarde van de auto.
Autoschade: wat nu?
Allereerst is het belangrijk dat het Europese schadeformulier door beide partijen wordt ingevuld. Het is belangrijk dat de eisende partij kan aantonen waarom de tegenpartij aansprakelijk is. Noteer daarom ook de gegevens van getuigen en maak foto's van de schade. Vervolgens stuurt de gedupeerde het schadeformulier naar de verzekeraar van de tegenpartij. Tot slot erkent de tegenpartij de aansprakelijkheid (of niet) en wordt de schade uitbetaald. Als de tegenpartij niet bekend is, dan kan men de claim neerleggen bij het Waarborgfonds Motorverkeer. Gedupeerden die in het bezit zijn van een rechtsbijstandsverzekering, kunnen deze verzekeraar inschakelen om de schade te verhalen. Automobilisten die allrisk verzekerd zijn, kunnen de schade altijd bij hun verzekeraar melden. Ongeacht wie er schuldig is aan het ongeluk.
Autoschade melden of zelf betalen
In sommige gevallen is het voordeliger voor de verzekerde om de schade zelf te betalen. Dan behoudt de klant namelijk zijn of haar schadevrije jaren en de no-claimkorting. Door bepaalde schades te melden, verliest klant een deel van deze korting en gaat hij of zij meer premie betalen. Bij een laag schadebedrag is zelf betalen daarom vaak voordeliger dan schade claimen.
Dit artikel wordt u aangeboden door Pricewice. Het is niet gemaakt onder verantwoordelijkheid van de redactie van deze uitgave.








